PARODONTITÍDA

 

 Ochorenie, ktorého názov straší väčšinu ľudí. Začína nenápadne, ale môže končiť úplnou stratou zubov. Jedná sa o zápalové ochorenie bakteriálneho pôvodu. Postihuje závesný aparát, ktorý drží zuby v kosti a aj samotnú kosť.

 ZÁPAL V ÚSTACH = ZÁPAL V TELE.

Predstupňom parodontitídy je zápal ďasien (gingivitída). Dôvodom vzniku je bakteriálny povlak, ktorý spôsobuje zápal ďasien. Pokiaľ tento povlak pravidelne mechanicky neodstraňujeme, začína sa mineralizovať, vrství sa a vytvrdzuje na kameň. Zubný kameň spolu s povlakom dráždia a poškodzujú ďasná. Keď je toto dráždenie dlhodobé, telo začína reagovať a hrozí strata kosti, v ktorej je zub uložený.

Medzi najčastejšie príznaky patrí zápach z úst. Ďalším príznakom je krvácanie z ďasien  pri čistení zubov a jedení alebo kývanie zubov.

Je dôležité vedieť, že parodontitída je zápalové ochorenie, ktoré ohrozuje celkové zdravie! Baktérie sa krvnými cievami (ktorých je v dutine ústnej mimochodom veľké množstvo) dostávajú do celého organizmu a ovplyvňujú vo vysokej miere zdravie dôležitých orgánov. To znamená, že parodontitída je rizikovým spúšťačom vážnych ochorení mozgu, srdca, obličiek, štítnej žľazy, artritídy, trombózy, …

Aj pri tomto ochorení existujú rizikové faktory. Jedným z najvýznamnejších faktorov je fajčenie. V prípade fajčiarov sa riziko vzniku parodontitídy výrazne zvyšuje. Dôvodom je nikotín, ktorý sťahuje cievy (nemusí sa prejaviť krvácanie z ďasien), spomaľuje obnovu buniek väziva a zápach z úst je potlačený fajčiarskym „parfémom“

PARODONTITÍDA NIE JE DEDIČNÉ OCHORENIE!  Máte to vo svojich rukách. To, že člen vašej rodiny prišiel o zuby v 50 tke neznamená, že to nevyhnutne čaká aj vás.

Žiadna zubná pasta alebo ústna voda vám nepomôže. Dôležitá je vždy prevencia – predísť jej vzniku. Dôkladná preventívna prehliadka, opg snímky a pravidelné návštevy na dentálnej hygiene!

A ak už je diagnostikovaná, je dôležitá liečba a stabilizácia stavu.

Ak máte strach alebo podozrenie, že práve vy trpíte parodontitídou neváhajte nás navštíviť a my vám pomôžeme. Stačí sa objednať.