10 Tajomstiev pre žiarivejšie a belšie zuby

10 Tajomstiev pre žiarivejšie a belšie zuby

                  

Strácajú vaše perlové biele zuby lesk kvôli škaredým, šedým alebo žltým škvrnám? Vekom sa zuby takto menia, ale aj niektoré bežné potraviny, nápoje a dokonca aj ústne vody môžu poškodiť zuby. Dodržiavaním dobrých návykov ústnej hygieny, používanie správnych pomôcok, techník čistenia a niektorých prípravkov na to určených môžu zabrániť ďalšiemu zafarbovaniu zubov.

Použite tieto tajomstvá, aby ste obnovili svoj jasný úsmev.

Bielenie Zubov – Doma

Môžete sa zbaviť povrchových škvŕn sami. Existuje množstvo domácich výrobkov na bielenie zubov – sady, zubné pasty a oplachy – tie môžu škvrny odľahčiť a zosvetliť farbu zubov.  Avšak pri hlbokých pigmentových zafarbeniach a škvrnách je lepšie tento úkon bielenia absolvovať ambulantne.

Bieliace Pero

Súprava na domáce bielenie obsahuje peroxid karbamid, bielidlo, ktoré dokáže odstrániť povrchové škvrny a skutočne zmení vašu prirodzenú farbu zubov. Ak máte zuby znečistené kávou, môže pomôcť bieliaca zubná súprava. S niektorými súpravami nanášate gél na báze peroxidu ( s malým štetcom) na povrch zubov. V iných súpravách je gél v nosičoch, ktoré sa formujú na zuboch. Tie musíme nechať pôsobiť denne (30-40 minút) , týždeň alebo viac.

Domáce Bieliace Pásiky

Pásiky na bielenie vám pomôžu zbaviť sa čiastočne zubných švŕn. Sú veľmi tenké, prakticky neviditeľné a sú potiahnuté bieliacim gélom na báze peroxidu. Nosíte ich niekoľko minút denne na týždeň alebo dlhšie. Výsledky sú viditeľné už za pár dní a trvajú asi 6 mesiacov. Sú ľahko použiteľné a bezpečné.

 

Bielenie Pastami a Výplachmi

Vonkajšie pôsobenie bieliacich zubných pást a výplachov napomáhajú odstrániť čiastočne povrchové škvrny. Mnohé z týchto výrobkov obsahujú brusné častice, chemikálie a leštiace prostriedky. Na rozdiel od bielidiel nezmení prirodzenú farbu zubov.

  Domáce Pomôcky Pre Belšie Zuby

Niektorí ľudia dávajú prednosť „starému“ domácemu lieku – sóda a zubná kefka na bielenie zubov. Aj niektoré potraviny, ako napríklad zeler, jablká, hrušky a mrkva, spúšťajú veľa slín, sú tvrdšie a tým pomáhajú umyť zvyšky potravín na zuboch. Žuvanie žuvačiek bez cukru nečistí zuby, ale taktiež je spúšťačom tvorby slín, ktoré neutralizujú kyseliny, ktoré spôsobujú zubný kaz. Pre zuby znamená – viac slín, väčšia prevencia.

Bielenie Zubov a Práca Dentistu a Dentálnej Hygieničky

Najefektívnejšie výsledky bielenia zubov sú vždy po dôležitých krokoch ošetrení zubov profesionálom, ako sú – odstránenie zubného kameňa, zubného povlaku, liečenie prejavov zápalu ďasien, gingivitídy, parodontitídy a demineralizácie (odvápnenie) skloviny.

Následné ambulantné bielenie s poučením o dodržiavaní zásad pri a po bielení, prípadne o udržiavacom dobielovaní. Špecialista vám vysvetlí, ktoré výplne a  protetické práce bielením neovplyvníme a kde je potrebné tieto práce následne prerobiť. Taktiež sa dozviete v ambulancii o kontraindikáciach bielenia, ktoré tiež existuje.

Prevencia Škvŕn a Zmeny Farby Zubov

Starnutím sa taktiež mení farba zubov. Mení sa povrchová sklovina a taktiež podkladová vrstva, tzv. dentín. Preto je dôležité vyhýbať sa, predovšetkým po vybielení zubov, potravinám a nápojom, ktoré zafarbujú zuby. Výsledok bielenia tak môže zanechať dlhodobý efekt.

Pretože častým bielením niektorými prípravkami môže spôsobiť, že budú vyzerať priesvitné až modré.

Chcete Mať Zuby Biele … „nezapaľujte“

Nie je to zlé len pre vaše zuby. Fajčenie je jedným z najhorších „páchateľov“, pokiaľ ide o zafarbenie zubov. Tabak spôsobuje hnedé škvrny, ktoré prenikajú do mikro trhlín, prasklín a jamôk zubnej skloviny. Nie je možné odstrániť to samotným čistením. Čím dlhšie fajčíte, tým viac sú pigmentácie zakorenené. Fajčenie tiež spôsobuje zápach z dychu, zápal ďasien (ochorenie ďasien) a zvyšuje riziko väčšiny typov rakoviny.

Potraviny, Ktoré Spôsobujú Škvrny Na Zuboch

Ďalší dôvod sledovať, čo jeme. Niektoré bežné potraviny môžu zafarbovať zuby. Jednoduchý spôsob ako to zistiť : čokoľvek, čo môže zafarbiť biele bavlnené tričko, môže spôsobiť škvrny na zuboch. Napríklad škvrny od kávy, ďalšími príčinami sú nápoje ako čaj, tmavé sódy a ovocné šťavy. Toto všetko sa vyvíja pomaly a stávajú sa viditeľnejšie po určitom čase.

Myslite Keď Pijete

Môžu byť nabité antioxidantmi bojujúcich proti chorobám, ale pohárik červeného vína, brusnicového džúsu alebo hroznovej šťavy tiež veľmi ľahko zafarbí zuby. To neznamená, že by ste si ich nemali dať, ale nezabudnite si potom vypláchnuť ústa čistou vodou. Pretože to nie sú jediné farbivá, ktoré si musíme uvedomiť.

 

Potraviny Zafarbujú Zuby

Výrazné zafarbenie ovocia a zeleniny im dáva ich nutričnú silu. Ale napríklad čučoriedky, černice a červená repa zanechávajú svoju farbu aj na zuboch. Preto jedzte pre svoje zdravie a zároveň si dôkladne čistite zuby.

  • po jedle si ústa vypláchnite čistou vodou
  • dôkladne vyčistiť po 30 min od konzumácie

Športové Nápoje Odolné Voči Zubom ?

Zatiaľ čo všetky sladené nápoje sú pre zuby zlé, niektoré energitcké a športové nápoje môžu byť ešte horšie. Po dlhodobom používaní erodujú ( poškodzujú) zubnú sklovinu. Výsledkom sú tenké, priesvitné, vyblednuté zuby. Aby ste zabránili erózii zubov:

  • nepite tieto nápoje dlho
  • po vypití si opláchnite ústa čistou vodou

 

Lieky Ktoré Môžu Poškodiť Zuby

Antibiotikum – tetracyklín spôsobuje sivé zafarbenie na zuboch, hlavne u detí, ktorých zuby sa stále vyvíjajú. Antibakteriálne vody, ktoré obsahujú chlórhexidín alebo cetylpyrídiumchlorid, môžu tiež poškodiť zuby. Niektoré antihistaminiká, antipsychotiká a lieky na krvný tlak spôsobujú škvrny na zuboch, ako aj železo a prebytok fluoridu.

Nezabúdajte Na Dennú Starostlivosť

Najjednoduchšou stratégiou ako si udržať zuby biele, je používať pravidelne zubnú kefku a  pomôcky na medzizubné priestory. Nie je dôležitá kvantita, ale kvalita čistenia. Preto je na mieste poradiť sa s odborníkom na dentálnu hygienu, ktorý odporučí pomôcky a techniky čistenia ušité vám na mieru.

Dental Care Toothbrush Clean Bristles

Povedzte „Biele Zubyyy“

Doprajte si pravidelné zubné prehliadky u svojho stomatológa a profesionálne „upratovanie“ u svojej dentálnej hygieničky. Tieto metódy zubnej starostlivosti môžu odstrániť mnohé zubné škvrny a zafarbenia na zuboch spôsobené tabakom, jedlom a nápojmi.

 

 

dentálna hygiena poprad